Archiwum imprez

2009-08-08 Muzyczne Lato - Łzy

08/08/2000 - 20:00

W sierpniowy wieczór Muzycznego Lata zagrał zespół Łzy! Uznana przez Tygodnik „Wprost” za jeden z najpopularniejszych zespołów na polskiej scenie muzycznej, grupa „Łzy” powstała w 1996 r. w Pszowie na Górnym Śląsku. Ma na swym koncie sześć albumów. Dwa z nich – „W związku z samotnością” i „Nie czekaj na jutro” – z dobyły status Platynowej Płyty. Wkrótce ich piosenki: „Agnieszka”. „Narcyz”, „Oczy szeroko zamknięte”, „Julia, tak na imię mam”, nuciła cała Polska. Zespół „Łzy” jest laureatem wielu nagród, w tym m.in. dwóch Superjedynek oraz dwóch Mikrofonów Popcornu.

2009-08-01 Muzyczne Lato - Dżem

01/08/2000 - 20:00

Początek lat 70. Tychy. Zespół założyli bracia Adam i Beno Otrębowie wraz z Pawłem Bergerem i Aleksandrem Wojtasikiem. W grudniu 1973 roku dołączył do nich Ryszard Riedel... Jarocin 80. Dżem wówczas nie wygrał tego festiwalu, ale stał się największym odkryciem imprezy. Od tamtej pory, przez lata, zmieniał się skład zespołu. To, co pozostało niezmienne, to swoista mieszanka rocku i bluesa. I do tego teksty piosenek. Nucone dziś przez kolejne pokolenie.

Regulamin imprezy
Wstęp wolny.

2009-07-25 Muzyczne Lato - kabaret OT.TO

Cykl koncertów Muzycznego Lata sporą dawką humoru dopełnił kabaret OT.TO. Jest jednym z polskich kabaretów eksploatujących inne niż polityka rejony absurdu. Ceniony jest za swoją muzykalność i bezpośredni kontakt z widzami. Najbardziej znane piosenki kabaretu OT.TO to: „Zasmażka”, „Wakacje”, „Droga Pani Sąsiadko”, „To już lato”, „Stirlitz i Kloss”.

Regulamin imprezy
Wstęp wolny.

2009-07-18 Muzyczne Lato - Pectus

01/01/2009 - 20:00

Pectus powstał wiosną 2005 w Rzeszowie. Zespół jest finalistą 44. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej „Debiuty” Opole 2007, zdobywcą Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” Rzeszów 2006. W styczniu 2007 Pectus wydał promocyjny minialbum, na którym znajduje się pięć autorskich utworów. W nagraniu materiału pomagali Zbigniew Jakubek (Jakubek Quartet, Ryszard Rynkowski, Walk Away) oraz Wojciech Horny (O.N.A., Chylińska). W sierpniu 2008 Pectus z piosenką „To, co chciałbym Ci dać” wygrał w polskim półfinale 45. Międzynarodowego Sopot Festival 2008 i reprezentował nasz kraj w konkursie międzynarodowym. Wykonanie konkursowej piosenki znalazło uznanie publiczności, która przyznała zespołowi Pectus Słowika Publiczności.

2009-07-11 Muzyczne Lato - BigCyc

Berlin Zachodni, Makumba, Wielka miłość do babci klozetowej, Kapitan Żbik, Facet to świnia – tych utworów nie trzeba przesadnie tłumaczyć. Wystarczą dwa słowa – Big Cyc.
To kolejny polski zespół punkrockowy, który zagościł na zabrzańskiej scenie Muzycznego Lata (obok stadionu Górnika Zabrze, przy ul. Roosevelta). Zespół oficjalnie powstał w marcu 1988 roku, kiedy to w klubie II DS Uniwersytetu Łódzkiego Balbina na osiedlu Lumumbowo odbył się pierwszy koncert zespołu. Koncert zorganizowano jako swoisty happening, pod nazwą „Uroczysta akademia z okazji 75-lecia wynalezienia damskiego biustonosza”. Pierwsza płyta, zatytułowana „Z partyjnym pozdrowieniem. 12 hitów w stylu lambada hardcore” ukazała się w 1990 roku. Ostatnia – również o oryginalnie brzmiącym tytule – Szambo i perfumeria – ukazała się rok temu.

2009-07-04 Muzyczne Lato - Urszula

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się tegoroczne Muzyczne Lato. Impreza odbędzie się po raz osiemnasty i z pewnością, patrząc na listę wykonawców, przyciągnie liczne rzesze zabrzan. Koncerty plenerowe (od lat odbywają się obok stadionu Górnika Zabrze, przy ul. Roosevelta) zaplanowano w każdą sobotę lipca i sierpnia, od godz. 20. Na scenie wystąpią znani i popularni artyści.
4 lipca o godz. 20 na scenie wystąpi polska wokalistka rockowa - Urszula. Sławę przyniosły jej takie utwory jak: Na sen, Niebo dla Ciebie, Ja płaczę, Biała droga, Coraz mniej, Dmuchawce, latawce, wiatr, Dziś już wiem czy Anioł wie.
W październiku 2008 roku Urszula nagrała wspólnie z zespołem Czarno-Czarni dwie piosenki na ich płytę „Potęga dansingu”, której premierę zaplanowano na wiosnę 2009 roku. Natomiast w kwietniu 2009 roku pierwsze od czterech lat solowe nagranie Urszuli, „Wstaje nowy dzień”, zostało zakwalifikowane do konkursu „Premiery” festiwalu piosenki w Opolu. Artystka postanowiła jednak w maju wycofać się z niego, z powodu kontrowersyjnej decyzji organizatorów o konieczności występowania z półplaybacku. Mamy jednak nadzieję, że ten utwór usłyszymy na zabrzańskiej scenie.

2009-05-23 Metropolitalne Święto Rodziny


Już po raz drugi obchodziliśmy Metropolitalne Święto Rodziny. Święto, którego celem jest zwrócenie uwagi na wartości życia rodzinnego, a którego pomysłodawczynią jest prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Obchody, które potrwają od 23 maja do 1 czerwca, odbywać się będą w czterech diecezjach: gliwickiej, sosnowieckiej, opolskiej i archidiecezji katowickiej, a zainaugurował je koncert w Domu Muzyki i Tańca z udziałem Arki Noego.
Arka Noego - dziecięcy zespół muzyczny wykonujący piosenki o tematyce religijnej - nieoficjalnie powstała w roku 1999, gdy z okazji pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II telewizyjna redakcja katolicka szukała odpowiedniej piosenki i wykonawców mających uświetnić wizytę. Przez 10 lat działalności nagrali 70 piosenek, zagrali 500 koncertów.
Zespół jeździ z koncertami po całej Polsce. Co roku daje specjalne koncerty z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy, transmitowane później przez Telewizję Polską. Odbył kilka zagranicznych tournee', w tym do USA i Kanady.

2009-11-07 Diana Krall


W ramach cyklu koncertów „Jazz raz po raz” na trzech koncertach w Polsce wystąpiła Diana Krall, promując swój najnowszy album „Quiet Nights”.
Piosenkarka urodziła się 16 listopada 1964 roku w Nanaimo w Kanadzie. Po raz pierwszy usiadła do fortepianu jako czterolatka, co nie jest dziwne, zważywszy, że oboje rodzice na nim grali. Wychowywała się obcując z muzyką artystów takich jak Nat King Cole, Bill Evans, Frank Sinatra czy Fats Wallers. W wieku 15 lat zaczęła pracować w lokalnych klubach, grając tam i śpiewając trzy razy w tygodniu. Przełom nastąpił w 1981 roku, kiedy po fenomenalnym występie na Vancouver Jazz Festival otrzymała stypendium Berklee College of Music. Głośno o Dianie stało się dzięki płycie „Only Trust Your Heart”, jednak spektakularny sukces przyszedł wówczas, gdy w ręce słuchaczy trafiła „When I Look In Your Eyes” [Verve 1999]. Diana została uznana za najlepszą wokalistkę jazzową, w jej ręce trafiła statuetka Grammy®. Grono fanów artystki z dnia na dzień powiększa się o kilka milionów osób na całym świecie. I nikogo to nie dziwi...
Materiał na nowej płycie Diany inspirowany jest brazylijską bossą, ale jest przy tym niesłychanie intymny. A żeby się o tym samemu przekonać, trzeba było przyjść na koncert do Domu Muzyki i Tańca. Było zmysłowo, namiętnie i erotycznie.

2009-05-28 Salif Keita i Kapela ze wsi Warszawa


W tym roku już po raz 15. odbył się w Zabrzu Jaz Festiwal Muzyki Improwizowanej, organizowany przez Jazzową Asocjację Zabrze. Jeden z koncertów tegorocznej edycji odbył się w Domu Muzyki i Tańca, a wystąpili w nim Salif Keita i Kapela ze Wsi Warszawa.
Salif Keita to malijski artysta pochodzący z książęcej rodziny. Gra od 35 lat i uważany jest za jedną z największych gwiazd world music. Jest twórcą muzyki filmowej, a poza tym ma na swym koncie 15 albumów.
Kapela ze Wsi Warszawa była już dwukrotnie gościem Jaz Festiwalu. Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje ludowych melodii tanecznych, tańców, ballad i wiejskich pieśni, wykonywane z wykorzystaniem archaicznych instrumentów i tzw. białego głosu. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco nowocześnie i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.


2009-05-31 Kabaret Ani Mru Mru


Aż wierzyć się nie chce, że już prawie 10 lat bawi nas kabaret Ani Mru Mru. Prawie, bo po raz pierwszy wystąpili 1 grudnia 1999 roku w lubelskim klubie Hades. Potem występowali w nowo powstałej wówczas winiarni „U Dyszona”. Po roku działalności pojechali na III Ogólnopolski Festiwal Kabaretów Studenckich „Wyjście z cienia” do Gdańska, gdzie zostali zauważeni i docenieni – był to ich debiut na ogólnopolskiej scenie kabaretowej. No i... zaczęło się. Były występy w całej Polsce, udział w imprezach, konkursach, festiwalach, przeglądach, gdzie niejednokrotnie byli nagradzani i wyróżniani.
Wielu z nas niezmiennie śmieszy ich relacja z otwarcia supermarketu, opowieść wieśniaka o zabiciu smoka, czy oświadczyny.
Kabaret wystąpił w składzie: Marcin Wójcik, Michał Wójcik i Waldemar Wilkołek.

...
55
...
XML feed