Archiwum imprez

2009-09-27 Urodziny Miasta z Grzegorzem Turnauem


W tym roku, 1 października, przypadają 87. urodziny Zabrza. W Domu Muzyki i Tańca będziemy je świętować w niedzielę, 27 września. Uroczystość uświetni gościnnie koncert Grzegorza Turnaua – aranżera, pianisty, kompozytora, wokalisty i poety, wykonawcy tzw. poezji śpiewanej.
Artysta debiutował na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie utworem „Znów wędrujemy”; był wtedy jeszcze uczniem III klasy liceum. Zdobył wówczas pierwszą nagrodę, a dzięki niej został zaproszony przez Piotra Skrzyneckiego do Piwnicy pod Baranami. Stworzył swój własny styl muzyczny i kompozycyjny, czasami nawiązujący do muzyki jazzowej, smooth-jazzowej, a także do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wśród instrumentów występujących w jego utworach główne miejsce zajmuje zawsze fortepian, na którym gra sam, a towarzyszą mu: saksofon, obój, flet, waltornia, gitary, smyczki oraz sekcja rytmiczna. Artysta występuje i nagrywa ze swoim stałym zespołem.
Kolejnym gościem na Urodzinach Zabrza będzie Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, która w naszym mieście, i nie tylko, koncertuje już od października 1950 roku.


2009-10-02 Klimakterium i już...


Krycha, Zosia, Pamela i Malina to panie w okresie „menopauzalnym”, które muszą jakoś uporać się ze swoimi problemami. Jakimi? Dowiedzą się Państwo podczas spektaklu Elżbiety Jodłowskiej, który na scenie Domu Muzyki i Tańca gościć będzie już po raz drugi
Klimakterium jest wpisane w życie kobiety - mają je bohaterki występujące na scenie, ale także kobiety siedzące na widowni - miały, mają, albo będą je miały. Jest to czas dla kobiety trudny, co wcale nie znaczy, że beznadziejny. Ważna jest świadomość wspólnoty pewnych doświadczeń - kobiety siedzące na widowni dowiadują się, że ich dolegliwości nie są czymś wyjątkowym. Mimo iż menopauza dotyczy wszystkich kobiet, jest to temat wstydliwy, a co za tym idzie - starannie pomijany. Aktorki nie boją się śmieszności, nie wstydzą się grać postaci w wieku średnim i starszym. Pokazują, że można być czynną i twórczą kobietą, bawić się i tańczyć do późnego wieku.
Tu wiotczeję, tam się marszczę, ówdzie chrupie
I w urodzie generalnie same straty
Kurze łapki, sucha skóra, włosy w zupie
Dzięki Bogu oszczędzono nam prostaty.
Ważne tematy wcale nie muszą być przedstawione poważnie, dlatego tak ważny jest w spektaklu humor. Tym bardziej, że sam humor jest doskonałym lekarstwem (bez skutków ubocznych!). Śmiejąc się, łatwiej znosimy przeciwności losu.
Role pań, będących w tym „trudnym okresie”, zagrają: Elżbieta Jodłowska, Krystyna Sienkiewicz, Grażyna Zielińska oraz Elżbieta Jarosik.


2009-11-13 Magiczny Hollywood


Po raz kolejny w Zabrzu można było obejrzeć niezwykłe widowisko, na które składały się różne gatunki muzyczne – musical, operetka, muzyka filmowa, melodie świata... Magiczny Hollywood to spektakl multimedialny na najwyższym poziomie, w którym bierze udział 50-osobowa Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela, trzech muzyków solistów, para taneczna i ONA – pierwsza dama polskiej operetki – Grażyna Brodzińska w roli głównej. Na scenie zabrzmią same hity – będzie między innymi polonez Wojciech Kilara z „Pana Tadeusza”, ale będzie także „La vie en rose”, „Besame mucho”, „My way, czy „Somewhere over the rainbow”.
„Pojawienie się Brodzińskiej na scenie wywołuje dreszcz emocji, a potem burzę oklasków. Potrafi ona jak nikt inny wzruszać i bawić, ujmuje nowoczesnością interpretacji i teatralną prostotą, lecz kiedy trzeba, zniewala należnym gatunkowi patosem. Potrafi obnosić po scenie kostiumy z maestrią godną największych” – tak kiedyś trafnie o artystce powiedział Bogusław Kaczyński.

2009-11-08 Chris Botti


Po raz kolejny w Domu Muzyki i Tańca wystąpi słynny amerykański trębacz smooth jazzowy Chris Botti, nazywany „posłańcem świata jazzu”. Muzyk urodził się 12 października 1962 w Portland w stanie Oregon. Od dziecka miał kontakt z muzyką, bo jego matka była nauczycielką gry na pianinie. Naukę gry na trąbce zaczął mając 10 lat. Znany jest głównie jako muzyk sesyjny, współpracował z wieloma muzykami, wśród których są Aretha Franklin, Chaka Khan, Betty Midler, Bob Dylan i Paul Simon oraz The Brecker Brothers. Najbardziej znana jest jednak jego współpraca ze Stingiem. Botti występował podczas jego trasy Brand New Day w 2000 i 2001, nagrali również kilka wspólnych utworów, które znalazły się na płytach trębacza.
Muzyk wzoruje się na wczesnych nagraniach Milesa Davisa i czerpie inspiracje z muzyki Tomasza Stańki, ale sięga także do muzyki klasycznej i rockowej, co przysporzyło mu wielu fanów na całym świecie. W jego karierze ważny okazał się fakt, że po wydaniu swego pierwszego albumu „First Wish” (1995) zaistniał nie tylko w świecie jazzu, ale także na scenie popowej.
W wywiadzie dla Opinii – Polonijnego Magazynu Kulturalnego Botti powiedział: Polska publiczność jest najlepszą publicznością przed jaką kiedykolwiek grałem. Zabrzańska publiczność podczas listopadowego na pewno podtrzyma tę opinię.

2009-10-09 Tori Amos

Na zabrzańskiej scenie gościliśmy amerykańską piosenkarkę i pianistkę rockową Myrę Ellen Amos, znaną jako Tori Amos. Artystka (ur. 22 sierpnia 1963 r.) śpiewa w stylu soft rock i alternatywny rock, grając jednocześnie na fortepianie. Łagodnie towarzyszą jej - sekcja rytmiczna i elektryczne gitary, a niekiedy sekcja smyczkowa. Muzyka Amos klasyfikowana jest jako bardzo trudna, a jej utwory charakteryzują się metaforycznym przesłaniem i osobistym wydźwiękiem.
W połowie maja Tori Amos wydała swój kolejny, dziesiąty już, album zatytułowany „Abnormally Attracted To Sin”. Na płycie znajduje się siedemnaście nowych kompozycji. Między innymi jest piosenka „Maybe California”, która Tori ofiarowała w prezencie mamom całego świata z okazji Dnia Matki - jej ulubionego święta w maju.

Koncert końcoworoczny w Kawiarni Artystycznej

W Kawiarni Artystycznej Domu Muzyki i Tańca odbył się koncert końcoworoczny działu wokalnego Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st VENO'S STUDIO. Będzie to koncert podsumowujący całoroczną pracę szkoły, ale także 10-letni okres aktywnego działania szkoły w Zabrzu, gdyż właśnie w tym roku szkoła obchodzi 10. urodziny

Koncert dyplomowy w Kawiarni Artystycznej

W Kawiarni Artystycznej Domu Muzyki i Tańca odbył się wokalno-instrumentalny koncert dyplomowy Marty Bednarczyk, słuchaczki Studium Muzyki Rozrywkowej. Wokalistce towarzyszyli instrumentaliści: Aleksander Juraszczyk (perkusja), Remigiusz Bonk (klawisze), Marek Kopecki (bas), Stanisław Przybyła (gitara), Andrzej Krupa (saksofon) i Katarzyna Kupiec (gitara). W chórkach towarzyszących solistce zaśpiewają: Małgorzata Żołnierek, Agata Wolniak, Karolina Gilewska, Konrad Wójcik.

2009-08-29 Muzyczne Lato - Dyskoteka

Cykl imprez Muzycznego Lata, tradycyjnie już, zakończyła plenerowa dyskoteka. Jak co roku była fantastyczna zabawa pod gołym niebem.

2009-08-22 Muzyczne Lato - Boys

22/08/2000 - 20:00

Zespół Boys powstał w 1991 r. i bardzo szybko zdobył sympatię publiczności. Pierwszy materiał został nagrany w garażu. Wśród najbardziej popularnych utworów tej grupy są m.in.: „Dziewczyna z marzeń”, „Wolność”, „To nie USA”, „Bawmy się”. Zespół Boys ma na swoim koncie 5 platynowych płyt i 2 złote. Koncertował nie tylko w kraju, ale również zagranicą, m.in. w Grecji, Belgii i Stanach Zjednoczonych. Zdobył wiele nagród, w tym m.in. 3 statuetki „Victoria 96”, w 1995 r. w Opolu odebrał nagrodę jako jedyna grupa disco polo od TVP. Mimo iż od debiutu minęło tyle lat, zespół nadal przyjmowany jest bardzo ciepło przez publiczność. I tak też było podczas zabrzańskiego Muzycznego Lata.

2009-08-15 Muzyczne Lato - Mirosław Szołtysek

Podczas tegorocznego Muzycznego Lata nie zabrakło także śląskich akcentów. Biesiada Śląska zapewniła publiczności wiele zabawy, muzyki i dobrego humoru. W Biesiadzie wziął udział Mirosław Szołtysek – znany i lubiany śląski artysta, mający na swym koncie sześć solowych płyt: „Miłość i słowa”, „Kolędy – 2003”, „Zabawa w śląskim klimacie”, „Balanga u Szołtyska”, „Nadzieja” i „ Motyle”. Po odejściu z zespołu „Duo Trapery”, w 2000 r. założył własny zespół „Mirek Szołtysek i Wesołe Trio” i rozpoczął współpracę z Telewizją Katowice, która zaowocowała udziałem w największych koncertach oraz imprezach plenerowych odbywających się pod jej patronatem. Zespół cieszy się dużą popularnością i sympatią wśród publiczności, o czym świadczą liczne występy, na których nie brak fanów śląskiej muzyki i tradycji.

...
55
...
XML feed