Archiwum imprez

2009-11-29 Krzysztof Krawczyk


„Nigdy nie jest za późno”, to tytuł najnowszego albumu Krzysztofa Krawczyka, który artysta zaprezentuje w Zabrzu podczas andrzejkowego koncertu.
Krzysztof Krawczyk na scenie debiutował w 1963 roku w zespole Trubadurzy, z którym nagrał kilkanaście przebojów. Najbardziej znane to „Kasia”, „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Byłaś tu”. W 1973 roku rozpoczął karierę solową – z tego okresu pochodzą m.in. przeboje „Rysunek na szkle” i „Parostatek”. W 1980 roku Krawczyk wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie podpisał kontrakt z wytwórnią TRC i nagrał dla niej płytę „From A Different Place”. Do Polski wrócił w 1985 roku. Trzy lata później doznał ciężkich obrażeń w wypadku samochodowym, co wykluczyło go na pewien czas z działalności muzycznej. W 1990 roku ponownie wyjechał do Stanów, gdzie mieszkał aż do 1994 roku. Po powrocie artysta nagrał płytę „Gdy nam śpiewał Elvis Presley”. Do USA wrócił jeszcze na kilka miesięcy w 1996 roku, by promować swoje wydawnictwa i nagrywać teledyski. W 1998 roku artysta obchodził 35-lecie kariery i z tej okazji zorganizowany został koncert „To, co dał mi los”, podczas którego otrzymał nagrodę prezesa TVP.
W 2000 roku, po nagraniu płyty „Ojcu świętemu śpiewamy”, Krawczyk zaśpiewał na placu św. Piotra w Rzymie dla Jana Pawła II i po występie wręczył mu złotą płytę, jaką otrzymał za album. W 2001 roku zarejestrowana zostaje płyta nagrana z Goranem Bregovicem, z której najpopularniejszy jest chyba utwór „Mój przyjacielu”. Na 40-lecie kariery artysta uhonorowany został Platynowym Słowikiem podczas sopockiego festiwalu. W roku 2005 utwór „Trudno tak”, zaśpiewany przez Krzysztofa Krawczyka w duecie z Edytą Bartosiewicz, został przebojem roku. 60. urodziny Krzysztof Krawczyk uczcił wydaniem płyty „Tacy samotni”.
Album „Nigdy nie jest za późno” jest setnym albumem w dorobku tego artysty i zawiera kolejne jego przeboje.

2009-11-11 Kabaretowy Dobry Wieczór


Któż z nas nie lubi się pośmiać? Tych, którzy lubią szczególnie, zaprosiliśmy na wieczór, podczas którego bawili nas: Kabaret Młodych Panów, Kabaret Smail oraz Słoiczek po cukrze, a także Mario Kałamaga, Jerzy Kryszak, Andrzej Grabowski, Edyta Jungowska i Katarzyna Kwiatkowska.
Kabaret Młodych Panów z Rybnika znamy m.in. z takich skeczów jak: Górnik, Alkohol czy Dziewczyna z inkubatora. Czwórka z Lublina to Kabaret Smile, niezapomniany z parodii zespołu Backstreet Boys w skeczu Kocham pierogi. A Słoiczek po Cukrze to nietypowy kabaret, bo to dwie panie - Małgorzata Szapował i Magdalena Mleczak, które przeczą temu, że kabaret to męska domena.
Mario Kałamaga to sepleniący lider kabaretu Łowcy. B, wiecznych studentów z Cieszyna. Jerzego Kryszaka znamy jako aktora, ale także świetnego parodystę postaci polskiej sceny politycznej, i nie tylko. Andrzej Grabowski chyba najczęściej kojarzony jest z postacią Ferdynanda Kiepskiego – głównego bohatera znanego komediowego serialu, mimo że ma na swoim koncie wiele ról teatralnych i filmowych. No i do tego grona dołączą jeszcze dwie panie – znana z serialu „Na dobre i na złe” siostra Bożenka, czyli Edyta Jungowska, oraz Katarzyna Kwiatkowska – polska aktorka kinowo-teatralna, którą pamiętamy z ubiegłorocznej produkcji „Ile waży koń trojański?”, gdzie zagrała Martę.

2009-11-22 Audiofeels


Szerokiej publiczności stali się znani dzięki programowi „Mam talent”. Znane od lat piosenki w ich wykonaniu na nowo porwały publiczność. Teraz będzie można ich usłyszeć w Zabrzu.
Zespół Audiofeels powstał w Poznaniu, w kwietniu 2007 roku, z inicjatywy ośmiu młodych wokalistów. Doświadczenie śpiewacy zdobywali w słynnych poznańskich chórach chłopięcych oraz w Chórze Akademickim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Zespół jest nieomylnie rozpoznawany dzięki pionierskiemu na polskim rynku wykorzystywaniu gatunku muzycznego „Vocal Play”. Polega on na wzbogacaniu muzyki a capella imitacją brzmienia instrumentów muzycznych za pomocą głosów oraz elementami improwizacji. Zespół nagrał niedawno swoją pierwszą płytę.

2009-12-12 Kayah Akustycznie


Subtelnie, magicznie, emocjonalnie - „bez prądu”, ale za to z mnóstwem energii – taki będzie koncert Kayah, która już w grudniu wystąpi na scenie Domu Muzyki i Tańca. Koncerty akustyczne są w stanie zagrać tylko najlepsi artyści z dużym scenicznym doświadczeniem. Kayah – zdobywczyni Fryderyków, Superjedynek, Playbox'ów i wielu innych prestiżowych nagród polskiego przemysłu muzycznego - z pewnością do takich należy. Kayah Akustycznie to niezwykle ciekawe przedsięwzięcie muzyczne, które nie zawiedzie fanów artystki. Usłyszą oni największe przeboje z dorobku piosenkarki oraz premierowe utwory z płyty „Skała”, która w sprzedaży ukaże się jesienią. A wszystko to w pięknej, klimatycznej scenografii, przy dźwiękach skrzypiec, wiolonczeli i instrumentów klawiszowych.


2009-12-05 Wyjątkowy koncert na wyjątkowy jubileusz - SCORPIONS


Rok 2009 to szczególna data w historii zabrzańskiego Domu Muzyki i Tańca. Mija dokładnie pół wieku od momentu, gdy nasz gmach otworzył przed publicznością swe podwoje i stał się magnesem przyciągającym wielbicieli dobrej muzyki nawet z najdalszych zakątków Polski. Tylko w ciągu pierwszych 5 lat działalności odbyło się tu ponad 650 imprez, a przez widownię przewinęło się około miliona osób. Dom Muzyki i Tańca stał się w efekcie jedną z największych scen koncertowych w Polsce, na której można było usłyszeć zarówno mocne rockowe uderzenie, jak i wysublimowane dźwięki klasycznych instrumentów. Nasz wyjątkowy jubileusz zamierzamy uczcić równie wyjątkowym wydarzeniem artystycznym. Mając za sobą tak bogatą historię, uznaliśmy, że musi być to koncert, jakiego jeszcze w Zabrzu nie było. Dlatego na organizowane 5 grudnia 2009 roku urodziny Domu Muzyki i Tańca zaprosiliśmy legendarny zespół Scorpions.
Pochodząca z Niemiec grupa Scorpions pojawiła się na rynku muzycznym na początku lat 70. i od tego czasu święci nieprzerwane triumfy. W ciągu ponad 30 lat muzycy nagrali 20 albumów, które sprzedały się na świecie w nakładzie ponad 60 milionów egzemplarzy. Nie ma chyba osoby, która nie znałaby takich przebojów, jak „Wind of change” czy „Still loving you”. Artyści zagrali w różnych zakątkach globu ponad 4,5 tysiąca koncertów. Kilkakrotnie występowali również w Polsce. Koncert grupy Scorpions w Zabrzu będzie pierwszym w naszym kraju zorganizowanym w zamkniętej sali. Niezapomnianych hitów będzie mogło tu posłuchać tylko nieco ponad dwa tysiące fanów. Znalezienie się w tej nielicznej, elitarnej wręcz grupie, bez wątpienia dostarczy fascynujących i niezapomnianych przeżyć. Występ zespołu Scorpions na urodzinach Domu Muzyki i Tańca będzie wydarzeniem artystycznym bez precedensu i nie lada gratką dla prawdziwych wielbicieli zespołu, którzy z pewnością z niecierpliwością czekają już na premierę najnowszego krążka. Prace nad nim właśnie trwają i niewykluczone, że gorące jeszcze utwory usłyszymy właśnie w Zabrzu...

2009-10-25 Po naszymu, czyli po śląsku


Po raz kolejny w Domu Muzyki i Tańca odbył się jeden z najpopularniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów - „Po naszymu, czyli po śląsku”.
Głównym celem konkursu jest popularyzowanie gwary i kultury śląskiej. Podobnie jak w poprzednich edycjach, także i w tym roku wyłonieni spośród wielu uczestników laureaci zaprezentowali słuchaczom swoje umiejętności władania śląską gwarą. Konkurs „Po naszymu, czyli po śląsku” jest popularny nie tylko na Śląsku, ale również w innych regionach naszego kraju i zagranicą. Jest bardzo wysoko oceniany przez środowiska polonijne jako jeden z najważniejszych sposobów docierania do polskich korzeni oraz sposób budowania Małych Ojczyzn.
Co roku podczas tej niezwykłej imprezy wybierany jest także Honorowy Ślązak Roku. W gronie nagrodzonych postaci, związanych ze Śląskiem, znaleźli się już m.in. Gerard Cieślik, wybitny działacz sportowy, Wojciech Kilar, znakomity polski kompozytor, abp Damian Zimoń czy Maria Pańczyk, inicjatorka konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”.

2009-12-16 Moscow City Ballet - Jezioro Łabędzie


Stało się już tradycją, że na przełomie jesieni i zimy, kiedy na dworze robi się ponuro i smutno, Moscow City Ballet przyjeżdża do naszego kraju, aby zabrać widzów w świat pełen pozytywnych emocji, w krainę baśni i piękna. Moscow City Ballet to renomowana grupa, którą polscy widzowie pokochali już wiele lat temu, obdarzając ją uznaniem i wielkim podziwem. W ciągu ostatnich trzech lat ich przedstawienia obejrzało w Polsce ponad 60 tysięcy osób. Balet prezentuje technikę tańca klasycznego w wykonaniu najbardziej utalentowanych, pełnych wdzięku tancerzy, którzy pod czujnym okiem założyciela i dyrektora artystycznego Victora Smirnova-Golovanova osiągają w tańcu prawdziwą perfekcję.

2009-10-16 Santo Subito


„Santo subito!” (Natychmiast święty!) to okrzyk, jaki wznosili wierni po śmierci Jana Pawła II, prosząc o jego rychłą kanonizację. Zespół „Śląsk”, z okazji przypadającej w ubiegłym roku 30. rocznicy objęcia pontyfikatu przez Karola Wojtyłę, przygotował koncert pod tym właśnie tytułem. Jego premiera odbyła się dzień po 88. rocznicy urodzin Jana Pawła II i w miesiąc przed 25. rocznicą pobytu papieża w Katowicach.

2009-12-17 The Merchants of Bollywood


Miłośników indyjskiego przemysłu filmowego czeka niezwykła frajda – do Polski zawita megawidowisko The Merchants of Bollywood. Zobaczymy spektakl o niespotykanym przepychu, bijącym na głowę nawet widowiska z Las Vegas. Kilkudziesięciu tancerzy, wokalistów oraz aktorów, bajeczne kostiumy i scenografia ukazujące przepych Bollywood, muzyka na żywo z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów, a także multimedialne pokazy – to wszystko pozwoli przenieść się nam do Indii. Widowisko przedstawia całe bogactwo tego kraju ze zróżnicowaną kulturą, wspaniałą tradycją, kalejdoskopem barw, kolorów, zapachów i wygląda jak tradycyjny film z Bombaju, z tą zaletą, że całość nie jest ukryta za szklanym ekranem.
The Merchants of Bollywood jest oparte na prawdziwej historii dynastii Merchant’ów, rodziny bollywoodzkich choreografów, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność za podtrzymywanie antycznej tradycji tańca Kanthak – nazywanego tańcem bogów. Niestety, jest ona zagrożona – Shantial Merchant jest ostatni w linii guru. Jedyna nadzieja we wnuczce mistrza – Ayeshy, która wbrew woli dziadka, wyjechała do Bollywood, aby tam robić karierę...

2009-11-21 W Dobrym KabareTonie!


Kabarety – Łowcy.B, RAK, Pod Wyrwigroszem i Tenor bawić będą zabrzańską publiczność podczas Dobrego KabareTonu.

Kabaret Łowcy.B powstał w 2002 roku, a utworzyli go studenci filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Ich skecze to pomieszanie absurdu z terapią nerwic, a wszystko w atmosferze radosnej nieprzewidywalności. Łowcy są trochę dziwni, a trochę normalni, sami bawią się tym, co robią na scenie, doprowadzając publiczność do ekstazy śmiechowej. W swoich działaniach są niezwykle autentyczni, dlatego zjednują sobie każdego widza. Mają bardzo szerokie zainteresowania, co przekłada się bezpośrednio na kabaret – w spektaklach wykorzystują swoje umiejętności muzyczne, plastyczne, używają akrobacji oraz elementów pantomimy. Nie boją się niczego – ciągle eksperymentują i poszukują, wciągając innych do zabawy.
Kabaret pod Wyrwigroszem powstał w październiku 1990 r. Są z Krakowa. Są także absolwentami Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, ale w kabarecie radzą sobie nieźle, wbrew panującej opinii, że zawodowi aktorzy nie mają do siebie dystansu. Oni mają, nie tylko dystans, ale też poczucie humoru. Ich występy to widowiska zabawne i dynamiczne, pełne drwiny i rubasznego humoru. Aktualny skład kabaretu to: Beata Rybarska, Łukasz Rybarski, Maurycy Polaski, Andrzej Kozłowski, Tomasz Olbratowski.
One Man Show
Kabaret Tenor to znakomita rozrywka w najlepszym stylu - największe przeboje muzyki nie tylko operowej, okraszone absurdem i rewelacyjnym humorem składają się na kabaretowe show jednego człowieka - Czesława Jakubca, absolwenta wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Na scenie kabaretowej stworzył nową formę: kabaretu operowego - trudną do naśladowania, gdyż wymaga ona olbrzymiego talentu, a przede wszystkim głosu o klasycznym brzmieniu. Imprezę poprowadził Jacek Balon.


...
55
...
XML feed