[inline:01]Tegoroczna, XIV edycja koncertu z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Carrantuohill Music Group odbyła się 10 grudnia o godz. 19.00 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Całość gali poprowadziła Krystyna Loska. Koncert rejestrowany był przez Telewizję Polską, a patronat honorowy nad imprezą objęli: marszałek województwa śląskiego – Michał Czarski oraz Prezydent Zabrza Jerzy Gołubowicz.
Koncerty „Serce za serce” organizowane są od 1992 r. Ich trzynastoletnia tradycja wiąże się z tak znakomitymi wykonawcami jak: Placido Domingo, José Carreras i Montserrat Caballé, June Anderson, Michel Legarnd, Chris de Burgh i wieloma innymi znanymi i lubianymi.
Promocja własnej działalności, podziękowanie i uhonorowanie tych, którzy najhojniej wspierają postęp prac naukowo-badawczych nad klinicznym wdrożeniem najnowszych metod ratowania ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce, to przesłanie koncertów „Serce za serce”, organizowanych corocznie przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.
Muzyczno – taneczna oprawa uświetnić ma ceremonię wręczania srebrnych statuetek „Oskar Serca”, które Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii dedykuje swym najhojniejszym sprzymierzeńcom. Decyzją Rady Fundacji z 8 listopada 2005 r. laureatami statuetki „Oskar Serca’2005” zostali: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. - Jastrzębie Zdrój; Akuna Polska Spółka z o.o. – Katowice, EnergiaPro Koncern Energetyczny S.A. – Wrocław, P. P. H. Eldex – Medical – Wiry oraz Andrzej Podsiadło.
[inline:05]Legenda "Śląska" trwa już 50 lat. w dniach obchodów tego jubileuszu wszyscy, którzy współtworzyli Zespół - dzisiaj sławną w świecie instytucję kultury - mogą mieć satysfakcję z uczestnictwa w czymś wyjątkowym. Działalność Zespołu "Śląsk" to część historii polskiej kultury i "kamyk" kultury światowej.
Wielu artystów budowało wyjątkowość "Śląska". Na samym szczycie stoi Stanisław Hadyna. Był człowiekiem wyrosłym z tradycji folkloru śląskiego. Kompozytor, dyrygent, literat.... To on stworzył Zespół. Jego pedagogiczna pasja i osobowość artystyczna sprawiły, że zespół potrafił trwać w zmieniających się politycznych i historycznych realiach. A kiedy zaczął się nowy rozdział historii kraju i Europy, potrafił powrócić i dać nowy impuls do tworzenia. Impuls, który trwa do dzisiaj. To Hadynie zawdzięczamy, że w szkołach i "pod strzechami" możemy śpiewać piosenki "Od Siewierza", "Szła dzieweczka" , "Hej tam w dolinie". 50 lat temu zaczęła współtworzyć historię Zespołu także Elwira Kamińska. Zespół zawdzięcza Kamińskiej ukształtowanie inscenizacji i stylizacji polskiego tańca ludowego i narodowego, system kształcenia baletowego, dobór kostiumów scenicznych. Ich pracę kontynuowali następcy, między innymi: Władysław Stefanik - balet, Alina Ilnicka - chór, Józef Klimanek - orkiestra. Przez półwiecze wszystkie kulturalne wątki "Śląska" prowadzą do Koszęcina. Do pięknego klasycystycznego pałacu, parku jesieniąemanującego nostalgią przemijania, a na wiosnę tchnącego świeżością i pobudzającego do nowych wyzwań. To tutaj historia miesza się z dniem dzisiejszym, tutaj gościła telewizja, radio, prasa. To tutaj przed kamerami i mikrofonami mówili Hadyna i Kamińska, tutaj zawsze obecni byli dziennikarze. To miejsce, dzięki ludziom i magii sztuki, trwa w zmieniającej się rzeczywistości, zachowuje i twórczo przekształca tradycję, przyciąga publiczność i osobowości artystyczne. Obecni dyrektorzy Adam Pastuch i Jerzy Wójcik mają czytalnę wizję Zespołu: kontynuacja tradycji i wejście do Europy z polskim dziedzictwem kulturowym. Z tradycją, która potrafi wzbogacić Europę. Bo tak wielkie są narody, jak wielka jest ich kultura. Jubileusz pięćdziesięciu lat to w dzisiejszym świecie szybkich przemian imponująca data. Czerpiąc z tradycji i przeszłości, patrzymy w przyszłość i wspierajmy zjawisko jakim jest Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"
CARRANTUOHILL wielokrotnie gościł w IRLANDII. W 1994 roku jako uczestnik warsztatów muzycznych South Sligo Summer School w Sligo, prowadzonych przez najlepszych znawców i wykonawców muzyki irlandzkiej, gdzie bardzo owocne okazały się zarówno warsztaty muzyczne jak i gorące sesje z irlandzkimi muzykami w pubach. W 1997, 1999 i 2004 roku koncertując m.in. na jednym z największych irlandzkich festiwali - "Cork Folk Festival" oraz w słynnym "Fox`s Pubie" czy też w "St`Anns Church" w Dublinie. Koncerty Carrantuohill odbywały się również w Galway oraz ostatnio w lipcu 2005 roku na jednym z największych festiwali „Dancing with Lunasa” w malowniczym zamku w Kinnitty.
W Irlandii powstawały też liczne teledyski zespołu.
W 1998 roku CARRANTUOHILL koncertował w USA na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza tworząc muzyczną oprawę Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Claremont McKenna College w Kalifornii. [inline:03]
CARRANTUOHILL zrealizował dotąd ponad 1000 koncertów w kraju i za granicą. Ważniejsze z nich to:
• Teatr Wielki - Warszawa (2000) - Koncert Wielkanocny
• Sala Kongresowa - Warszawa (2003)- koncert promujący płytę "INIS"
• Studio radiowe PR3 im. Agnieszki Osieckiej - Warszawa (2000 i 2003) - koncerty "live"
• Teatr ROMA - Warszawa (2005) - Koncert z okazji St.Patrick`s Day
(z udziałem m.in: Anny Dymnej, Joel`a HANNA i Midnight Court)
• festiwal "Roches Celtiques" w Rochetaillee we Francji - (2004 i 2005)
• „Heart of Ireland” - tour in Germany (2005) – koncerty wraz z grupą tańca irlandzkiego REELANDIA
• Moscow Tour - (1994) - trasa po moskiewskich pubach z marką Guinness
• St.Patrick Week in Germany - (1994) - trasa koncertowa z irlandzkim muzykiem Bobem Balesem
• Rose of Tralee - Hannover (1994)
• Halloween Tour in Germany - (1994)
• festiwal "Colours of Ostrava" w Czechach - (2003 i 2004)
• Piknik Country - Mrągowo (1992 i 1994)
Osobny rozdział w karierze grupy stanowią koncerty na scenie "Przystanku Woodstock", z którym zespół jest związany od jego pierwszej edycji, a od 2002 roku występuje dodatkowo w roli współorganizatora Folkowej Sceny tego największego w Europie festiwalu.
Grupa otrzymała z rąk Jurka Owsiaka prestiżową nagrodę Złotego Bączka za najlepsze "kręcenie publicznością" podczas Przystanku Woodstock w 1998 roku.
CARRANTUOHILL miał zaszczyt reprezentować Polskę również na festiwalu Euro Woodstock w Budapeszcie (1995).
[inline:04]
CARRANTUOHILL ma na swym koncie wiele wspólnych występów z uznanymi artystami. W 1997 roku odbył trasę koncertową ze szkocką grupą The Battlefield Band. Zespół występował również z Maire Breatnach, Sands Family, Deaf Shepheard, Geraldine McGowan & Friends oraz Midnigth Court organizując wspólne z nimi koncerty w Polsce. Na tej samej scenie zespół spotkał się również z wirtuozem irlandzkich ullieann pipes Liam`em O`Flynn`em oraz czołowym gitarzystą Arty McGlyn`em podczas prestiżowego Spotkania Poetów w Krakowie. Z legendarnym Jackie Daly`m CARRANTUOHILL spotkał się w irlandzkim Cork.
Wielkim Gościem zespołu był również Midge URE (ex Ultravox), który uświetnił koncert promujący płytę INIS w warszawskiej Sali Kongresowej.
Polscy artyści, z którymi CARRANTUOHILL dotąd współpracował: Anna Maria JOPEK, Anita LIPNICKA, FIOLKA Najdenowicz, Stanisław SOJKA, Paweł KUKIZ, Kuba BADACH, Robert KASPRZYCKI, Urszula DUDZIAK, Wojciech KAROLAK, Tomasz SZUKALSKI, Marek RADULI, Krzysztof ŚCIERAŃSKI, Bernard MASELI.
Seamus Heaney - irlandzki poeta, laureat Nagrody Nobla w 1995 r. - po kilku spotkaniach z zespołem, stwierdził: "...nieoczekiwanie poczułem się jak w domu podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami grającymi irlandzkiego jiga i reela w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej."